Dil Seçimi:
Ölçülmeyeni Yönetemezsiniz!
Ölçülmeyeni Yönetemezsiniz!

Enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik çözümler genellikle ilk kez uygulandıktan sonra, zaman içinde izleme ve iyileştirme yapılmadığı için yararları kısa sürede kaybolmaktadır. Enerji kullanımını azaltmanın ve bu azalımı sürekli kılmanın yolu, enerji kullanımına ilişkin verilerin doğru bir şekilde aktarılmasından geçmektedir. Enerji giderleri genellikle işletmelerin büyük giderlerinden birisi olmaktadır. Gerçek elektrik giderleri ihmal edilmekteydi çünkü son zamanlara kadar bu giderleri ekonomik bir şekilde ölçecek yöntemler yoktu. Güç izleme ve kontrol sistemleri sayesinde, işletmeciler tesisin parasının tam olarak nerede harcanmakta ve nerede boşa gitmekte olduğunu belirleyebilirler. Güç izleme ve kontrol sistemi aşırı yükleme veya diğer sorunlar hakkında uyarılarda bulunarak devre dışı kalınan süreyi önlemeye yardımcı olur. Sistem, tesis parametrelerindeki değişimleri izler ve böylelikle bakım zamanın tahmin edilmesini ve planlanmasını sağlar. Tesiste yapılacak önemli genişleme çalışmaları ve sermaye artırımları hakkındaki tahmin sürecini ortadan kaldırarak, dağıtım sisteminin her noktasındaki mevcut kapasitenin ne kadar olduğunu yetkililere tam olarak bildirir.

Artan katma değer hizmeti maliyetleri ve daralan işletme bütçeleriyle, işletmelerin enerji faturalarını azaltmaları son derece önemli hale gelmiştir. Yine de, çoğu şirket büyük miktarda enerji verilerine sahipken, üst düzey yöneticiler, maliyetleri azaltacak ve israfı önleyecek eylem kararlarını almak için gereken bilgiye sahip olmadıklarını anlamışlardır. Şirketler, tek seferlik enerji iyileştirmeleri yerine enerji kullanımını zaman içinde sürdürme ve iyileştirmeye odaklanmalıdır; bu ise sürekli izleme, analiz ve bina performansının raporlanmasını gerektirir. 

Geçmişte Günümüzde
  • Elektrik de, vergiler gibi iş yapmanın getirdiği bir maliyetti. Genel giderlerden ödenirdi.
  • Kullanılan enerji için her departman ya da üretim hattı sorumlu tutulabilir. Tasarruf edecek noktaları bulma motivasyonu büyük ölçüde artar.
  • Ürünlerin üretim maliyeti kabaca bilinirdi.
  • Her ürünün “enerji miktarı”, büyük bir kesinlikle bilinir. Daha iyi maliyet bilgisiyle, daha kazançlı ve rekabetçi fiyatlar belirlenir.
     
  • Sadece güç miktarı sorundu. Kalite ölçümü yapılmıyordu.
  •  Diğer satıcılarla da olduğu gibi, asıl önemli olan kalitedir. Özellikle hassas elektronik ekipmana sahip tesisler için elektrik dağıtım şirketinin kaliteli elektrik sağlamasını teşvik etmek üzere eldeki veriler kullanılır.
  • Fatura muhasebe departmanı tarafından ödenirdi.
  • Tesis, onaylama ya da denetleme için herhangi bir ölçüm aletine sahip değildi.    Tesis sorumlusu, muhasebeciye iletmeden önce masraf ve cezaların sağlamasını derinlemesine yapabilir.

 

Firmamız enerji verimliliği konusunda çalışmalar yapmış, bu doğrultuda sektörde birçok yeniliğe imza atmış ve edinmiş olduğu geniş birikimleriyle çalışmalarına süratle devam eden, alanında profesyonel kişiler tarafından yönetilen bir takımdır. Enerji verimliliğinin daha da değer kazandığı şu zamanda, sadece bugünü değil gelecek nesilleri de düşünmenin bilincinde olan firmamız, geleceğimiz için gelişen teknolojiyi yakından takip etmektedir.

 

Diğer Haberler
E-Bülten Aboneliği
WhatsApp Whatsapp